Lilith
Dodane przez Adminblack dnia Luty 11 2021 23:08:56
Niektóre źródła podają, że jest to demon, w innych działa jako ikona reprezentująca jedną z najciemniejszych pogańskich bogiń. Lilith jest jedną z najstarszych żeńskich demonów na świecie, której korzenie można znaleźć w słynnym Eposie o Gilgameszu, ale wspomniano ją także w Biblii i Talmudie. Jest niesławnym demonem żydowskiej tradycji, ale niektóre źródła podają, że była pierwszą kobietą. Według żydowskich legend Bóg stworzył Lilith jako pierwszą kobietę i uczynił to w ten sam sposób, w jaki stworzył Adama. Jedyną różnicą było to, że używał brudu i szlamu zamiast czystego pyłu. Tradycyjna interpretacja jej imienia oznacza NOC i przypisuje się jej cechy związane z duchowymi aspektami zmysłowości i wolności, ale także z przerażeniem.

Demon starożytnych Sumerów

Imię Lilith pochodzi od sumeryjskiego słowa LILITH, które odnosiło się do ducha wiatru lub żeńskiego demona. Lilith jest wspomniana w sumeryjskim wierszu Gilgamesz, Enkido and the Underworld, słynnej starożytnej mezopotamskiej kompozycji, która powstała jakiś czas po 2100 r pne Ta kompozycja została dodana znacznie później, około 600 r pne, do obszernej historii Gilgamesza jako dwunasta tabela jego kanonicznego wydanie. Pojawia się w opowieści o świętym drzewie bogini Inanny, w którym reprezentuje pień drzewa. Towarzyszą jej inne demony, więc badacze wciąż nie są zgodni co do tego, czy sama była demonem, czy raczej mroczną boginią.

Jednocześnie wspominają o tym wczesne źródła żydowskie, więc trudno określić, skąd była znana. Jest jednak jasne, że był zaangażowany w sumeryjskie czary i magię od początku ich pojawienia się w starożytnych tekstach. Talmud babiloński opisuje Lilith jako mrocznego ducha o niekontrolowanej i agresywnej seksualności. Mówią
o tym, że została zapłodniona męską spermą, aby urodzić demony. Uważa się, że była matką setek demonów. Znany był również w kulturze Hetytów, Egipcjan, Greków, Izraelitów i Rzymian, a później świadomość rozprzestrzeniła się na północ Europy. Reprezentuje chaos, seksualność i podobno oczarował ludzi. Legendy na ten temat są również związane z pierwszymi historiami o wampirach.

Żona biblijnego Adama

Lilith pojawia się w Biblii w Izajaszu 34: 14, który opisuje upadek Edomu. Od samego początku uważany jest za diabelską istotę, nieczystą i niebezpieczną. W Bereshit Rab, komentując Księgę Rodzaju, pojawia się jako pierwsza żona Adama, którą zgodnie z tą książką Bóg stworzył razem z Adamem. Lilith była bardzo silna, niezależna i chciała być równa Adamowi. Nie mogła pogodzić się z tym, że była mniej ważna i nie chciała leżeć pod jej stosunkiem. Ich związek nie działał i był pełen sporów. Jak napisali Robert Graves i Raphael Patai w The Hebrew Myths,Adam narzekał na Boga: Zostałem opuszczony przez mojego partnera. Bóg z wahaniem wysłał anioły Senoy, Sansenoy i Semangelof, aby sprowadzić Lilith z powrotem. Znaleźli go na Morzu Czerwonym, w roju nikczemne demony, które urodziła ponad sto lilii każdego dnia.

Wróć do Adama bez zwłoki - powiedział jeden z aniołów - albo cię utopimy! ; Lilith zapytała: Jak mogę wrócić do Adama i żyć jako przykładna gospodyni po pobycie nad brzegiem Morza Czerwonego?;Odrzucenie oznacza śmierć; - odpowiedzieli. Jak mogę umrzeć - ponownie zapytała Lilith, kiedy Bóg nakazał mi opiekować się wszystkimi nowo narodzonymi dziećmi: chłopcami do ośmiu dni ich życia, do czasu obrzezania; dziewczyny do dwudziestego dnia. Jeśli jednak zobaczę imiona waszej trójki lub coś podobnego wypisane na amulecie wiszącym nad noworodkiem, obiecuję uratować dziecko. Zgodzili się; ale Bóg ukarał Lilith zabijając każdego dnia setkę jej demonicznych dzieci; a jeśli nie mogła zabić ludzkiego dziecka z powodu amuletu, zwróciła się przeciwko własnemu.

Dziś Lilith stała się symbolem wolności dla wielu ruchów feministycznych. Mając większy dostęp do edukacji, kobiety zaczęły rozumieć, że mogą być niezależne i zaczęły szukać symbolu swojej kobiecej siły. Lilith zaczęła być również czczona przez niektórych wyznawców pogańskiej religii Wicca, która powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku. Postrzeganie Lilith jako archetypu niezależnej kobiety zostało wzmocnione przez artystów, którzy przyjęli ją jako swoją muzę. W okresie renesansu był to popularny temat w sztuce i literaturze. Michał Anioł przedstawił ją jako pół kobietę, pół węża owiniętego wokół Drzewa Wiedzy, a tym samym zwiększył jej znaczenie w micie o stworzeniu człowieka i wygnaniu z Raju. Z biegiem czasu Lilith coraz bardziej irytowała się wyobraźnią męskich autorów, takich jak Dante Gabriel Rossetti, który przedstawiał ją jako najpiękniejszą kobietę na świecie.