PIATEK TRZYNASTEGO
Dodane przez Black cat dnia Wrzesień 13 2013 10:32:15
Większość ludzi wierzy w zabobony, chociaż niektórzy wstydzą się do tego przyznać. Wiara ta wywodzi się od zamierzchłych czasów i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Piątek trzynastego uznawany jest od dawna za pechowy już od starożytności, bo poprzedzająca go dwunastka, była uznawana za liczbę doskonałą.
Innym powodem uznawania Trzynastki za pechową było pojmanie tego akurat dnia prawie wszystkich Templariuszy. Miało to miejsce 13 października 1307 roku. Dla wielu z nich skończyło się to spaleniem na stosie.
Inną sprawą to , że już w okresie średniowiecza 13 uważana była za liczbę pechową, a to dlatego , że przy stole podczas ostatniej wieczerzy 13-ty uczen sprzedał swojego nauczyciela i mistrza - Jezusa. Już w XVI w. uznano powszechnie piątek za najgorszy dzień tygodnia. Dlaczego? W tym dniu, według wierzeń chrześcijańskich, ukrzyżowano Jezusa, co stanowi największe dla chrześcijan nieszczęście.

Piątek trzynastego napawa ludzi niepokojem, a załatwienie ważnych spraw przekładają na inny dzień, bezpieczniejszy.

Wiara w czarnego kota przynoszącego pecha, czy rozbite lustro dające siedem lat nieszczęść nie mają logicznego wytłumaczenia, ale mimochodem myślimy o nich jako o czymś pechowym i wystrzegamy się tak "na wszelki wypadek".

Mamy XXI wiek, ale dalej istnieje przekonanie, że ktoś może na nas rzucić urok lub klątwę. Wiara w "złe spojrzenie" czy w "złe słowo" dalej żyje w naszym przekonaniu. Aby ustrzec się przed urokiem matki zawiązują na przegubie rączki dziecka czerwoną wstążkę.

Remedium na pecha to noszenie różnego rodzaju amuletów. Czy pomagają? to już jest kwestią wiary, a wiara w ochronną moc przedmiotów daje nam nadzieję, że pech nas oszczędzi.


Dzisiaj jest piątek trzynastego, jedyny taki dzień w roku.
Życzę Wszystkim, abyście go przeżyli bez pecha i w radosnych nastojach.