Portal o zjawiskach nieznanych i niezbadanych
Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Kwiecień 20 2021 12:47:03
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 67
Najnowszy Użytkownik: szara szadz
tik-tak
trwa inicjalizacja, prosze czekac...dobry fryzjer wrocław
Mapa pogody
.
Lilith
Ciekawostki Niektóre źródła podają, że jest to demon, w innych działa jako ikona reprezentująca jedną z najciemniejszych pogańskich bogiń. Lilith jest jedną z najstarszych żeńskich demonów na świecie, której korzenie można znaleźć w słynnym Eposie o Gilgameszu, ale wspomniano ją także w Biblii i Talmudie. Jest niesławnym demonem żydowskiej tradycji, ale niektóre źródła podają, że była pierwszą kobietą. Według żydowskich legend Bóg stworzył Lilith jako pierwszą kobietę i uczynił to w ten sam sposób, w jaki stworzył Adama. Jedyną różnicą było to, że używał brudu i szlamu zamiast czystego pyłu. Tradycyjna interpretacja jej imienia oznacza NOC i przypisuje się jej cechy związane z duchowymi aspektami zmysłowości i wolności, ale także z przerażeniem.

Demon starożytnych Sumerów

Imię Lilith pochodzi od sumeryjskiego słowa LILITH, które odnosiło się do ducha wiatru lub żeńskiego demona. Lilith jest wspomniana w sumeryjskim wierszu Gilgamesz, Enkido and the Underworld, słynnej starożytnej mezopotamskiej kompozycji, która powstała jakiś czas po 2100 r pne Ta kompozycja została dodana znacznie później, około 600 r pne, do obszernej historii Gilgamesza jako dwunasta tabela jego kanonicznego wydanie. Pojawia się w opowieści o świętym drzewie bogini Inanny, w którym reprezentuje pień drzewa. Towarzyszą jej inne demony, więc badacze wciąż nie są zgodni co do tego, czy sama była demonem, czy raczej mroczną boginią.

Jednocześnie wspominają o tym wczesne źródła żydowskie, więc trudno określić, skąd była znana. Jest jednak jasne, że był zaangażowany w sumeryjskie czary i magię od początku ich pojawienia się w starożytnych tekstach. Talmud babiloński opisuje Lilith jako mrocznego ducha o niekontrolowanej i agresywnej seksualności. Mówią
o tym, że została zapłodniona męską spermą, aby urodzić demony. Uważa się, że była matką setek demonów. Znany był również w kulturze Hetytów, Egipcjan, Greków, Izraelitów i Rzymian, a później świadomość rozprzestrzeniła się na północ Europy. Reprezentuje chaos, seksualność i podobno oczarował ludzi. Legendy na ten temat są również związane z pierwszymi historiami o wampirach.

Żona biblijnego Adama

Lilith pojawia się w Biblii w Izajaszu 34: 14, który opisuje upadek Edomu. Od samego początku uważany jest za diabelską istotę, nieczystą i niebezpieczną. W Bereshit Rab, komentując Księgę Rodzaju, pojawia się jako pierwsza żona Adama, którą zgodnie z tą książką Bóg stworzył razem z Adamem. Lilith była bardzo silna, niezależna i chciała być równa Adamowi. Nie mogła pogodzić się z tym, że była mniej ważna i nie chciała leżeć pod jej stosunkiem. Ich związek nie działał i był pełen sporów. Jak napisali Robert Graves i Raphael Patai w The Hebrew Myths,Adam narzekał na Boga: Zostałem opuszczony przez mojego partnera. Bóg z wahaniem wysłał anioły Senoy, Sansenoy i Semangelof, aby sprowadzić Lilith z powrotem. Znaleźli go na Morzu Czerwonym, w roju nikczemne demony, które urodziła ponad sto lilii każdego dnia.

Wróć do Adama bez zwłoki - powiedział jeden z aniołów - albo cię utopimy! ; Lilith zapytała: Jak mogę wrócić do Adama i żyć jako przykładna gospodyni po pobycie nad brzegiem Morza Czerwonego?;Odrzucenie oznacza śmierć; - odpowiedzieli. Jak mogę umrzeć - ponownie zapytała Lilith, kiedy Bóg nakazał mi opiekować się wszystkimi nowo narodzonymi dziećmi: chłopcami do ośmiu dni ich życia, do czasu obrzezania; dziewczyny do dwudziestego dnia. Jeśli jednak zobaczę imiona waszej trójki lub coś podobnego wypisane na amulecie wiszącym nad noworodkiem, obiecuję uratować dziecko. Zgodzili się; ale Bóg ukarał Lilith zabijając każdego dnia setkę jej demonicznych dzieci; a jeśli nie mogła zabić ludzkiego dziecka z powodu amuletu, zwróciła się przeciwko własnemu.

Dziś Lilith stała się symbolem wolności dla wielu ruchów feministycznych. Mając większy dostęp do edukacji, kobiety zaczęły rozumieć, że mogą być niezależne i zaczęły szukać symbolu swojej kobiecej siły. Lilith zaczęła być również czczona przez niektórych wyznawców pogańskiej religii Wicca, która powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku. Postrzeganie Lilith jako archetypu niezależnej kobiety zostało wzmocnione przez artystów, którzy przyjęli ją jako swoją muzę. W okresie renesansu był to popularny temat w sztuce i literaturze. Michał Anioł przedstawił ją jako pół kobietę, pół węża owiniętego wokół Drzewa Wiedzy, a tym samym zwiększył jej znaczenie w micie o stworzeniu człowieka i wygnaniu z Raju. Z biegiem czasu Lilith coraz bardziej irytowała się wyobraźnią męskich autorów, takich jak Dante Gabriel Rossetti, który przedstawiał ją jako najpiękniejszą kobietę na świecie.

 Komentarze
Brak komentarzy.
 Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Czy wierzysz w duchy?

Nie, nie mogą wrócić i straszyć

Wierzę, że mogą straszyć

Nie ma duszy więc nie ma duchów

Nie interesuję mnie to

Jestem ateistą, nie wierzę w świat duchowy

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
facebook


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl